| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Part Number | ME501210 |
| Manufacturer | Powerex, Inc. |
| Voltage - Peak Reverse (Max) | 1.2 kV |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.2 V @ 100 A |
| Technology | Standard |
| Supplier Device Package | Module |
| Series | - |
| Package / Case | Module |
| Package | Bulk |
| Operating Temperature | -40°C ~ 150°C (TJ) |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Diode Type | Three Phase |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10 mA @ 1200 V |
| Current - Average Rectified (Io) | 100 A |
IXYS
Sensata-Crydom
Powerex Inc.
SanRex Corporation
SanRex Corporation
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Powerex Inc.
SanRex Corporation
IXYS
Solid State Inc.
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
IXYS
IXYS
SanRex Corporation
SanRex Corporation
IXYS
Sensata-Crydom
Powerex Inc.
IXYS
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
The payment method can be chosen from the methods shown below: Wire Transfer (T/T, Bank Transfer), Western Union, Credit card, PayPal.
We strictly controls the quality of products, environment and services. Through the ISO certification of the third party. View More