| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Part Number | BUV298AV |
| Manufacturer | STMicroelectronics |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 450 V |
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic | 1.2V @ 6.4A, 32A |
| Transistor Type | NPN |
| Supplier Device Package | ISOTOP |
| Series | - |
| Power - Max | 250 W |
| Package / Case | ISOTOP |
| Package | Tube |
| Operating Temperature | 150°C (TJ) |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Frequency - Transition | - |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | 12 @ 32A, 5V |
| Current - Collector Cutoff (Max) | - |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 50 A |
| Base Product Number | BUV298 |
STMicroelectronics
STMicroelectronics
STMicroelectronics
STMicroelectronics
MEAN WELL USA Inc.
STMicroelectronics
Suntsu Electronics, Inc.
STMicroelectronics
Vishay Dale
Torex Semiconductor Ltd
Omron Automation and Safety
STMicroelectronics
STMicroelectronics
STMicroelectronics
STMicroelectronics
TE Connectivity Deutsch Connectors
STMicroelectronics
Amphenol ICC (Commercial Products)
STMicroelectronics
STMicroelectronics
The payment method can be chosen from the methods shown below: Wire Transfer (T/T, Bank Transfer), Western Union, Credit card, PayPal.
We strictly controls the quality of products, environment and services. Through the ISO certification of the third party. View More