| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Part Number | STTH200F04TV1 |
| Manufacturer | STMicroelectronics |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.45 V @ 100 A |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 400 V |
| Technology | Standard |
| Supplier Device Package | ISOTOP |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) |
| Series | - |
| Reverse Recovery Time (trr) | 80 ns |
| Package / Case | ISOTOP |
| Package | Tube |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 75 µA @ 400 V |
| Current - Average Rectified (Io) | 100A |
| Capacitance @ Vr, F | - |
| Base Product Number | STTH200 |
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
STMicroelectronics
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
IXYS
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
STMicroelectronics
IXYS
Solid State Inc.
STMicroelectronics
Solid State Inc.
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
IXYS
The payment method can be chosen from the methods shown below: Wire Transfer (T/T, Bank Transfer), Western Union, Credit card, PayPal.
We strictly controls the quality of products, environment and services. Through the ISO certification of the third party. View More