| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Part Number | IRKE91/10A |
| Manufacturer | Vishay General Semiconductor – Diodes Division |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 1000 V |
| Technology | Standard |
| Supplier Device Package | ADD-A-PAK® |
| Speed | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) |
| Series | - |
| Package / Case | ADD-A-PAK (2) |
| Package | Bulk |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10 mA @ 1000 V |
| Current - Average Rectified (Io) | 100A |
| Capacitance @ Vr, F | - |
| Base Product Number | IRKE91 |
Solid State Inc.
IXYS
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
IXYS
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
STMicroelectronics
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
The payment method can be chosen from the methods shown below: Wire Transfer (T/T, Bank Transfer), Western Union, Credit card, PayPal.
We strictly controls the quality of products, environment and services. Through the ISO certification of the third party. View More