| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Part Number | MDO500-22N1 |
| Manufacturer | IXYS / Littelfuse |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.3 V @ 1200 A |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 2200 V |
| Technology | Standard |
| Supplier Device Package | Y1-CU |
| Speed | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) |
| Series | - |
| Package / Case | Y1-CU |
| Package | Box |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 30 mA @ 2200 V |
| Current - Average Rectified (Io) | 560A |
| Capacitance @ Vr, F | 576pF @ 700V, 1MHz |
| Base Product Number | MDO500 |
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
STMicroelectronics
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
IXYS
IXYS
Solid State Inc.
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
IXYS
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Solid State Inc.
SanRex Corporation
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Solid State Inc.
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
The payment method can be chosen from the methods shown below: Wire Transfer (T/T, Bank Transfer), Western Union, Credit card, PayPal.
We strictly controls the quality of products, environment and services. Through the ISO certification of the third party. View More