| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Part Number | FRS300BA50 |
| Manufacturer | SanRex Corporation |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.3 V @ 300 A |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 500 V |
| Technology | Standard |
| Supplier Device Package | - |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) |
| Series | - |
| Reverse Recovery Time (trr) | 200 ns |
| Package / Case | Module |
| Package | Tray |
| Operating Temperature - Junction | -40°C ~ 150°C |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 300 mA @ 500 V |
| Current - Average Rectified (Io) | 300A |
| Capacitance @ Vr, F | - |
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
SanRex Corporation
Solid State Inc.
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Solid State Inc.
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
IXYS
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
STMicroelectronics
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Solid State Inc.
IXYS
IXYS
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
The payment method can be chosen from the methods shown below: Wire Transfer (T/T, Bank Transfer), Western Union, Credit card, PayPal.
We strictly controls the quality of products, environment and services. Through the ISO certification of the third party. View More