| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Part Number | SKN240/12 |
| Manufacturer | Solid State Inc. |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.4 V @ 240 A |
| Technology | Standard, Reverse Polarity |
| Supplier Device Package | DO-205AB (DO-9) |
| Series | - |
| Package / Case | DO-205AB, DO-9, Stud |
| Package | Bulk |
| Operating Temperature - Junction | -40°C ~ 180°C |
| Mounting Type | Stud Mount |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 60 mA @ 1200 V |
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Solid State Inc.
STMicroelectronics
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Solid State Inc.
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
SanRex Corporation
Solid State Inc.
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
IXYS
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
IXYS
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
IXYS
The payment method can be chosen from the methods shown below: Wire Transfer (T/T, Bank Transfer), Western Union, Credit card, PayPal.
We strictly controls the quality of products, environment and services. Through the ISO certification of the third party. View More