| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Part Number | 182NQ030 |
| Manufacturer | Vishay General Semiconductor – Diodes Division |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 510 mV @ 180 A |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 30 V |
| Technology | Schottky |
| Supplier Device Package | D-67 HALF-PAK |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) |
| Series | - |
| Package / Case | D-67 HALF-PAK |
| Package | Bulk |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 15 mA @ 30 V |
| Current - Average Rectified (Io) | 180A |
| Capacitance @ Vr, F | 7700pF @ 5V, 1MHz |
| Base Product Number | 182NQ030 |
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
IXYS
Solid State Inc.
STMicroelectronics
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
IXYS
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
IXYS
SanRex Corporation
Solid State Inc.
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Solid State Inc.
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
The payment method can be chosen from the methods shown below: Wire Transfer (T/T, Bank Transfer), Western Union, Credit card, PayPal.
We strictly controls the quality of products, environment and services. Through the ISO certification of the third party. View More