| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Part Number | FMG2G200US60 |
| Manufacturer | AMI Semiconductor/onsemi |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 600 V |
| Vce(on) (Max) @ Vge, Ic | 2.7V @ 15V, 200A |
| Supplier Device Package | 7PM-HA |
| Series | - |
| Power - Max | 695 W |
| Package / Case | 7PM-HA |
| Package | Box |
| Operating Temperature | -40°C ~ 150°C (TJ) |
| NTC Thermistor | No |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Input | Standard |
| IGBT Type | - |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 250 µA |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 200 A |
| Configuration | Half Bridge |
| Base Product Number | FMG2 |
IXYS
Powerex Inc.
Infineon Technologies
Powerex Inc.
Powerex Inc.
Powerex Inc.
Powerex Inc.
Powerex Inc.
Powerex Inc.
IXYS
Powerex Inc.
Fairchild Semiconductor
Microchip Technology
Powerex Inc.
Fairchild Semiconductor
Powerex Inc.
IXYS
IXYS
onsemi
Powerex Inc.
The payment method can be chosen from the methods shown below: Wire Transfer (T/T, Bank Transfer), Western Union, Credit card, PayPal.
We strictly controls the quality of products, environment and services. Through the ISO certification of the third party. View More