| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Part Number | FZ3600R17KE3 |
| Manufacturer | Cypress Semiconductor (Infineon Technologies) |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 1700 V |
| Vce(on) (Max) @ Vge, Ic | 2.45V @ 3.6kA, 15V |
| Supplier Device Package | AG-IHM190-2-1 |
| Series | - |
| Power - Max | 350 W |
| Package / Case | Module |
| Package | Bulk |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| NTC Thermistor | No |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Input Capacitance (Cies) @ Vce | 3.3 nF @ 25 V |
| Input | Standard |
| IGBT Type | - |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 5 mA |
| Configuration | Single Switch |
Powerex Inc.
IXYS
Powerex Inc.
Powerex Inc.
Powerex Inc.
Powerex Inc.
Infineon Technologies
Powerex Inc.
Infineon Technologies
Powerex Inc.
Powerex Inc.
Powerex Inc.
Powerex Inc.
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Powerex Inc.
Powerex Inc.
Powerex Inc.
Powerex Inc.
Infineon Technologies
Powerex Inc.
The payment method can be chosen from the methods shown below: Wire Transfer (T/T, Bank Transfer), Western Union, Credit card, PayPal.
We strictly controls the quality of products, environment and services. Through the ISO certification of the third party. View More