| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Part Number | FS100R12KE3_B3 |
| Manufacturer | Cypress Semiconductor (Infineon Technologies) |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 1200 V |
| Vce(on) (Max) @ Vge, Ic | 2.15V @ 15V, 100A |
| Supplier Device Package | Module |
| Series | - |
| Power - Max | 480 W |
| Package / Case | Module |
| Package | Bulk |
| Operating Temperature | 150°C (TJ) |
| NTC Thermistor | No |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Input Capacitance (Cies) @ Vce | 7.1 nF @ 25 V |
| Input | Standard |
| IGBT Type | NPT |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 5 mA |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 140 A |
| Configuration | Three Phase Inverter |
| Base Product Number | FS100R12 |
Powerex Inc.
Powerex Inc.
Powerex Inc.
Powerex Inc.
Powerex Inc.
Powerex Inc.
Powerex Inc.
Powerex Inc.
Powerex Inc.
Powerex Inc.
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Infineon Technologies
IXYS
IXYS
IXYS
Powerex Inc.
Powerex Inc.
Powerex Inc.
Powerex Inc.
IXYS
The payment method can be chosen from the methods shown below: Wire Transfer (T/T, Bank Transfer), Western Union, Credit card, PayPal.
We strictly controls the quality of products, environment and services. Through the ISO certification of the third party. View More