| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Part Number | TG25C60 |
| Manufacturer | SanRex Corporation |
| Voltage - Off State | 600 V |
| Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) | 3 V |
| Triac Type | Standard |
| Supplier Device Package | - |
| Series | - |
| Package / Case | Module |
| Package | Box |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Current - On State (It (RMS)) (Max) | 25 A |
| Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) | 220A @ 50Hz, 250A @ 60Hz |
| Current - Hold (Ih) (Max) | 30 mA |
| Current - Gate Trigger (Igt) (Max) | 50 mA |
| Configuration | Single |
Amphenol Aerospace Operations
Littelfuse Inc.
Ethertronics/AVX
Amphenol Aerospace Operations
Omron Automation and Safety
SanRex Corporation
Lattice Semiconductor Corporation
Souriau-Sunbank by Eaton
CUI Inc.
KYOCERA AVX
PEI-Genesis
Interlight
SiTime
TE Connectivity Deutsch Connectors
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Knowles Syfer
Automation Components, Inc.
Grayhill Inc.
Swissbit
Knowles Dielectric Labs
The payment method can be chosen from the methods shown below: Wire Transfer (T/T, Bank Transfer), Western Union, Credit card, PayPal.
We strictly controls the quality of products, environment and services. Through the ISO certification of the third party. View More