| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Part Number | V375B48T300BL2 |
| Manufacturer | Vicor |
| Voltage - Output 3 | - |
| Voltage - Output 2 | - |
| Voltage - Output 1 | 48V |
| Voltage - Isolation | 3 kV |
| Voltage - Input (Min) | 250V |
| Voltage - Input (Max) | 425V |
| Type | Isolated Module |
| Size / Dimension | 2.28" L x 2.20" W x 0.50" H (57.9mm x 55.9mm x 12.7mm) |
| Series | MINI (300W) |
| Power (Watts) | 300 W |
| Package / Case | 9-DIP Module |
| Package | Bulk |
| Operating Temperature | -40°C ~ 100°C |
| Number of Outputs | 1 |
| Mounting Type | Through Hole |
| Features | OVP, UVLO |
| Efficiency | 89% |
| Current - Output (Max) | 6.25A |
| Base Product Number | V375B48T300 |
| Applications | ITE (Commercial) |
Vicor Corporation
Vicor Corporation
Vicor Corporation
Vicor Corporation
Vicor Corporation
Vicor Corporation
Vicor Corporation
Vicor Corporation
Vicor Corporation
Vicor Corporation
Vicor Corporation
ABB Power Electronics Inc.
Vicor Corporation
TDK-Lambda Americas Inc
TDK-Lambda Americas Inc
Vicor Corporation
Vicor Corporation
Vicor Corporation
Vicor Corporation
Vicor Corporation
The payment method can be chosen from the methods shown below: Wire Transfer (T/T, Bank Transfer), Western Union, Credit card, PayPal.
We strictly controls the quality of products, environment and services. Through the ISO certification of the third party. View More