| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Part Number | V48C24T150BL |
| Manufacturer | Vicor |
| Voltage - Output 3 | - |
| Voltage - Output 2 | - |
| Voltage - Output 1 | 24V |
| Voltage - Isolation | 3 kV |
| Voltage - Input (Min) | 36V |
| Voltage - Input (Max) | 75V |
| Type | Isolated Module |
| Size / Dimension | 2.28" L x 1.45" W x 0.62" H (57.9mm x 36.8mm x 15.7mm) |
| Series | MICRO (150W) |
| Power (Watts) | 150 W |
| Package / Case | Quarter Brick |
| Package | Bulk |
| Operating Temperature | -40°C ~ 100°C |
| Number of Outputs | 1 |
| Mounting Type | Through Hole |
| Features | OVP, UVLO |
| Efficiency | 88.5% |
| Current - Output (Max) | 6.25A |
| Base Product Number | V48C24T150 |
| Applications | ITE (Commercial) |
TDK-Lambda Americas Inc
TDK-Lambda Americas Inc
Vicor Corporation
Artesyn Embedded Power
Vicor Corporation
TDK-Lambda Americas Inc
Vicor Corporation
Vicor Corporation
Vicor Corporation
Vicor Corporation
TDK-Lambda Americas Inc
Artesyn Embedded Power
Vicor Corporation
Vicor Corporation
Vicor Corporation
TDK-Lambda Americas Inc
Murata Power Solutions Inc.
Vicor Corporation
Vicor Corporation
Vicor Corporation
The payment method can be chosen from the methods shown below: Wire Transfer (T/T, Bank Transfer), Western Union, Credit card, PayPal.
We strictly controls the quality of products, environment and services. Through the ISO certification of the third party. View More