| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Part Number | SCM1242MF |
| Manufacturer | Sanken Electric Co., Ltd. |
| Voltage - Supply | 13.5V ~ 16.5V |
| Voltage - Load | 400V |
| Technology | IGBT |
| Supplier Device Package | 33-PowerDIP |
| Step Resolution | - |
| Series | SCM1200MF |
| Package / Case | 33-PowerDIP Module |
| Package | Tube |
| Output Configuration | Half Bridge (2) |
| Operating Temperature | 100°C |
| Mounting Type | Through Hole |
| Motor Type - Stepper | Multiphase |
| Motor Type - AC, DC | Brushless DC (BLDC) |
| Interface | - |
| Function | Driver - Fully Integrated, Control and Power Stage |
| Current - Output | - |
| Applications | Fan Motor Driver |
Interlight
Sanken
ProLabs
PEI-Genesis
Sensata Technologies, Airpax
Walsin Technology Corporation
Interlight
Vishay Dale
CUI Inc.
TE Connectivity Laird
Sanken
Murata Electronics
Panduit Corp
Würth Elektronik
Finisar Corporation
Vishay Dale
Remington Industries
Advanced Thermal Solutions Inc.
Glenair
Murata Electronics
The payment method can be chosen from the methods shown below: Wire Transfer (T/T, Bank Transfer), Western Union, Credit card, PayPal.
We strictly controls the quality of products, environment and services. Through the ISO certification of the third party. View More