| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Part Number | DSEI2X61-06C |
| Manufacturer | IXYS / Littelfuse |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.8 V @ 60 A |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 600 V |
| Technology | Standard |
| Supplier Device Package | SOT-227B |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) |
| Series | FRED |
| Reverse Recovery Time (trr) | 50 ns |
| Package / Case | SOT-227-4, miniBLOC |
| Package | Tube |
| Operating Temperature - Junction | -40°C ~ 150°C |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Diode Configuration | 2 Independent |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 200 µA @ 600 V |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode) | 60A |
| Base Product Number | DSEI2X61 |
IXYS
Microsemi Corporation
IXYS
Microchip Technology
Microchip Technology
IXYS
SMC Diode Solutions
IXYS
SanRex Corporation
Microsemi Corporation
IXYS
IXYS
SMC Diode Solutions
IXYS
IXYS
IXYS
IXYS
SanRex Corporation
Microsemi Corporation
onsemi
The payment method can be chosen from the methods shown below: Wire Transfer (T/T, Bank Transfer), Western Union, Credit card, PayPal.
We strictly controls the quality of products, environment and services. Through the ISO certification of the third party. View More