| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Part Number | FF450R12ME4 |
| Manufacturer | Cypress Semiconductor (Infineon Technologies) |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 1200 V |
| Vce(on) (Max) @ Vge, Ic | 2.1V @ 15V, 450A |
| Supplier Device Package | AG-ECONOD |
| Series | EconoDUAL™3 |
| Power - Max | 20 mW |
| Package / Case | Module |
| Package | Bulk |
| Operating Temperature | -40°C ~ 150°C (TJ) |
| NTC Thermistor | Yes |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Input Capacitance (Cies) @ Vce | 28 nF @ 25 V |
| Input | Standard |
| IGBT Type | Trench Field Stop |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 3 mA |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 450 A |
| Configuration | Half Bridge Inverter |
| Base Product Number | FF450R |
Powerex Inc.
Powerex Inc.
Powerex Inc.
Powerex Inc.
Powerex Inc.
Powerex Inc.
Infineon Technologies
IXYS
Powerex Inc.
IXYS
Powerex Inc.
IXYS
Powerex Inc.
IXYS
IXYS
Fairchild Semiconductor
Infineon Technologies
Powerex Inc.
IXYS
Infineon Technologies
The payment method can be chosen from the methods shown below: Wire Transfer (T/T, Bank Transfer), Western Union, Credit card, PayPal.
We strictly controls the quality of products, environment and services. Through the ISO certification of the third party. View More