| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Part Number | MKI75-12E8 |
| Manufacturer | IXYS / Littelfuse |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 1200 V |
| Vce(on) (Max) @ Vge, Ic | 2.5V @ 15V, 75A |
| Supplier Device Package | E3 |
| Series | - |
| Power - Max | 500 W |
| Package / Case | E3 |
| Package | Box |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| NTC Thermistor | No |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Input Capacitance (Cies) @ Vce | 5.7 nF @ 25 V |
| Input | Standard |
| IGBT Type | NPT |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 1.1 mA |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 130 A |
| Configuration | Full Bridge Inverter |
| Base Product Number | MKI |
IXYS
Infineon Technologies
Infineon Technologies
Infineon Technologies
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Powerex Inc.
Powerex Inc.
Powerex Inc.
Powerex Inc.
Powerex Inc.
Powerex Inc.
onsemi
Powerex Inc.
Infineon Technologies
IXYS
Powerex Inc.
Powerex Inc.
IXYS
Powerex Inc.
Infineon Technologies
The payment method can be chosen from the methods shown below: Wire Transfer (T/T, Bank Transfer), Western Union, Credit card, PayPal.
We strictly controls the quality of products, environment and services. Through the ISO certification of the third party. View More