| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Part Number | NME0505DC |
| Manufacturer | Murata Power Solutions |
| Voltage - Output 3 | - |
| Voltage - Output 2 | - |
| Voltage - Output 1 | 5V |
| Voltage - Isolation | 1 kV |
| Voltage - Input (Min) | 4.5V |
| Voltage - Input (Max) | 5.5V |
| Type | Isolated Module |
| Size / Dimension | 0.39" L x 0.45" W x 0.27" H (9.9mm x 11.4mm x 6.9mm) |
| Series | NME (1W) |
| Power (Watts) | 1 W |
| Package / Case | 8-DIP Module, 4 Leads |
| Package | Tube |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Number of Outputs | 1 |
| Mounting Type | Through Hole |
| Features | - |
| Efficiency | 69% |
| Current - Output (Max) | 200mA |
| Control Features | - |
| Base Product Number | NME05 |
| Applications | ITE (Commercial) |
Vicor Corporation
Vicor Corporation
Vicor Corporation
ABB Power Electronics Inc.
Vicor Corporation
Vicor Corporation
Vicor Corporation
Vicor Corporation
TDK-Lambda Americas Inc
Vicor Corporation
Vicor Corporation
Vicor Corporation
Vicor Corporation
Vicor Corporation
TDK-Lambda Americas Inc
ABB Power Electronics Inc.
Vicor Corporation
Vicor Corporation
Vicor Corporation
Murata Power Solutions Inc.
The payment method can be chosen from the methods shown below: Wire Transfer (T/T, Bank Transfer), Western Union, Credit card, PayPal.
We strictly controls the quality of products, environment and services. Through the ISO certification of the third party. View More