| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Part Number | V300B48E250BG |
| Manufacturer | Vicor |
| Voltage - Output 3 | - |
| Voltage - Output 2 | - |
| Voltage - Output 1 | 48V |
| Voltage - Isolation | 3 kV |
| Voltage - Input (Min) | 180V |
| Voltage - Input (Max) | 375V |
| Type | Isolated Module |
| Size / Dimension | 2.28" L x 2.20" W x 0.50" H (57.9mm x 55.9mm x 12.7mm) |
| Series | MINI (250W) |
| Power (Watts) | 250 W |
| Package / Case | 9-DIP Module |
| Package | Bulk |
| Operating Temperature | -10°C ~ 100°C |
| Number of Outputs | 1 |
| Mounting Type | Through Hole |
| Features | OVP, UVLO |
| Efficiency | 89% |
| Current - Output (Max) | 5.21A |
| Base Product Number | V300B48E250 |
| Applications | ITE (Commercial) |
Vicor Corporation
Vicor Corporation
Vicor Corporation
Vicor Corporation
Vicor Corporation
ABB Power Electronics Inc.
TDK-Lambda Americas Inc
Vicor Corporation
Artesyn Embedded Power
TDK-Lambda Americas Inc
Vicor Corporation
Vicor Corporation
Vicor Corporation
Vicor Corporation
Vicor Corporation
Vicor Corporation
Murata Power Solutions Inc.
N/A
Vicor Corporation
TDK-Lambda Americas Inc
The payment method can be chosen from the methods shown below: Wire Transfer (T/T, Bank Transfer), Western Union, Credit card, PayPal.
We strictly controls the quality of products, environment and services. Through the ISO certification of the third party. View More