| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Part Number | 2SD300C17A1 |
| Manufacturer | Power Integrations |
| Voltage - Supply | 14V ~ 16V |
| Supplier Device Package | Module |
| Series | SCALE™-2 |
| Rise / Fall Time (Typ) | - |
| Package / Case | 45-DIP Module, 43 Leads |
| Package | Tray |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Number of Drivers | 2 |
| Mounting Type | Through Hole |
| Logic Voltage - VIL, VIH | - |
| Input Type | - |
| Gate Type | IGBT |
| Driven Configuration | Half-Bridge |
| Current - Peak Output (Source, Sink) | 30A, 30A |
| Channel Type | - |
| Base Product Number | 2SD300 |
Power Integrations
Vishay Dale
MEC Switches
PEI-Genesis
N/A
EDAC Inc.
Samtec Inc.
Chilisin Electronics
Power Integrations
Power Integrations
Amphenol Aerospace Operations
SiTime
Power Integrations
LEMO
TE Connectivity Laird
Amphenol Aerospace Operations
Essentra Components
Carling Technologies
LEMO
Power Integrations
The payment method can be chosen from the methods shown below: Wire Transfer (T/T, Bank Transfer), Western Union, Credit card, PayPal.
We strictly controls the quality of products, environment and services. Through the ISO certification of the third party. View More