| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Part Number | MDI100-12A3 |
| Manufacturer | IXYS / Littelfuse |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 1200 V |
| Vce(on) (Max) @ Vge, Ic | 2.7V @ 15V, 75A |
| Supplier Device Package | Y4-M5 |
| Series | - |
| Power - Max | 560 W |
| Package / Case | Y4-M5 |
| Package | Box |
| Operating Temperature | -40°C ~ 150°C (TJ) |
| NTC Thermistor | No |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Input Capacitance (Cies) @ Vce | 5.5 nF @ 25 V |
| Input | Standard |
| IGBT Type | NPT |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 5 mA |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 135 A |
| Configuration | Single |
| Base Product Number | MDI100 |
Powerex Inc.
Powerex Inc.
IXYS
Powerex Inc.
Powerex Inc.
Microchip Technology
Powerex Inc.
Powerex Inc.
IXYS
Powerex Inc.
Powerex Inc.
Powerex Inc.
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
IXYS
IXYS
Powerex Inc.
Infineon Technologies
Infineon Technologies
Powerex Inc.
Powerex Inc.
The payment method can be chosen from the methods shown below: Wire Transfer (T/T, Bank Transfer), Western Union, Credit card, PayPal.
We strictly controls the quality of products, environment and services. Through the ISO certification of the third party. View More